

Belgijski ovčar
Belgijski ovčar je iznimno inteligentna i marljiva pasmina koja često izgledom podsjeća na njemačkog ovčara. Iako postoje određene sličnosti, ove dvije pasmine nisu izravno povezane.
Riječ je o snažnim i okretnim psima koji se koriste u raznim policijskim i vojnim operacijama. Postoji kratkodlaki, Malinois te dugodlaki belgijski ovčar, Tervueren. I jedan i drugi naziv su dobili prema belgijskom mjestu odakle potječu. Belgijski ovčari su psi srednje veličine: mužjak može težiti između 29-34 kg, a ženka između 25-30. Ženke su nešto niže od mužjaka i njihova najviša visina iznosi 61 cm.
Belgijski ovčari su psi s visokom razinom energije, stoga im treba puno više aktivnosti od uobičajene šetnje. Ovu pasminu odaberite samo ako ste i vi adrenalinski tip osobe te uživate u svakodnevnim aktivnostima kao što su vježbanje na otvorenom, trčanje, biciklizam ili planinarenje.
Oni s lakoćom prihvaćaju sve aktivnosti pomoću kojih ih možete podučavati i trenirati. Naime, pokazali su se idealnim i u raznim akcijama spašavanja, ali i potragama.
Povijest kratkodlakog belgijskog ovčara
Belgijski kratkodlaki ovčar porijeklom je iz Belgije koja je ujedno dom četiriju vrsta belgijskih ovčarskih pasa. Ostale tri vrste odnose se na ranije spomenutog dugodlakog ovčara Tervuerena, Groenendaela te Laekenoisa, belgijskog oštrodlakog ovčara.
Ova pasmina nastala je, dakle, u Belgiji krajem 1800-tih godina. Belgijski kratkodlaki ovčar u Ameriku je prvi puta stigao oko 1911. godine te je odmah stekao ogromnu popularnost.
Neki su psi služili kao pomagači u vojnim akcijama tijekom Prvog svjetskog rata. Tijekom Velike ekonomske krize, smanjila se njihova rasprostranjenost po svijetu, ali su početkom 1960-ih opet zasjali kao mnogima omiljena pasmina.
Od kraja 21. stoljeća belgijski Malinois postao je nezamjenjiv pomagač u raznim akcijama pronalaženja i spašavanja, otkrivanja droge te ostalim policijskim i vojnim aktivnostima.
Kratkodlaki belgijski ovčar – inteligentan i radišan suputnik
Malinois je inteligentna pasmina prikladna za sportsko treniranje kao i obavljanje raznih radnih programa. Psi su poslušni i karakteriziraju ih vrhunske sposobnosti rješavanja problema.
Neki mogu biti tvrdoglavi, stoga im treba čvrsta ruka. No, to ih ne čini lošim izborom za obitelji s djecom. Ako belgijski ovčar odrasta uz dijete, prema njemu će uvijek biti zaštitnički nastrojen. Iznimno su privrženi za svoju obitelji, stoga su učinkoviti i u zaštiti doma od neželjenih provalnika.
Kratkodlaki belgijski ovčari vole biti dio obitelji i uvijek su željni pažnje. Rijetko kada su povučeni ili pak agresivni. Dobro socijaliziran Malinois je jako pouzdan pas, a ako ste ga dobro istrenirali, bit će vam vjeran zauvijek.
Njega i održavanje belgijskog Malinoisa
Belgijski kratkodlaki ovčar, kao što sami naziv govori, ima kratku i ravnu dlaku s gustom podlakom. Zbog toga može dobro podnositi gotovo sve vremenske uvjete.
Dlaka je gušća na područjima oko vrata, repa i stražnjeg dijela bedara. Često se linja, posebno tijekom sezone, stoga je potrebno svakodnevno četkanje.
Izvan sezone dovoljno ih je četkati barem jednom tjedno kako bi se uklonila mrtva dlaka i eventualna prljavština. Kupajte ih samo po potrebi.
Osim toga, vodite računa o noktima te ih režite svakih nekoliko tjedana. Ne zaboravite na oralnu higijenu; svakodnevno četkanje zubi smanjuje rizik od bolesti usne šupljine.
Obuka i treniranje
Ova inteligentna pasmina jako brzo uči. Počnite trenirati psa još kao štene. I to istog dana kada ste ga donijeli kući. Već u dobi od 8 tjedana sposoban je upiti većinu stvari koju ga želite naučiti.
No, važno je napomenuti da reagira na raspoloženje, ali i na ton glasa; naime, grubo postupanje je kontraproduktivno.
Zbog svoje energičnosti, ali i osjetljivosti, belgijski ovčari preporučuju se samo osobama koje su već imale psa te imaju iskustva u obuci i treniranju.
Kao što smo ranije spomenuli, vole biti uključeni u sve obiteljske aktivnosti. Iz tog razloga nisu prikladni za pojedince koji su cijele dane na poslu, putovanjima i sl.
Kratkodlaki belgijski ovčari brzo uče i uvijek su spremni učiniti sve što im naredite. Ne zaboravite da je ova pasmina prikladna i za čuvanje stada, tako da loše socijalizirani psi mogu biti agresivni, što iz straha, što zbog stidne naravi.
Uobičajeni zdravstveni problemi
Belgijski ovčari su općenito govoreći zdravi psi, ali kao i kod svih ostalih pasmina postoje određeni zdravstveni problemi kojima su skloni.
Dentalni problemi su općenito govoreći najčešći problemi kod kućnih ljubimaca te pogađaju gotovo 80% pasa. I to prije nego što napune 2 godine.
No, kod belgijskih ovčara su te šanse još veće. Problemi sa zubima započinju nakupljanjem zubnog kamenca što vodi do infekcije desni i korijena zuba. Ako se ni na koji način ne spriječi ovo stanje ili se zanemari liječenje bolesti, pas će izgubiti zube.
Osim toga, povećava se rizik od oštećenja unutarnjih organa, a najčešće jetre, bubrega, srca i zglobova. Kad se sve zbroji, njegov životni vijek bi se mogao skratiti za 1-3 godine.
- Infekcije: belgijski ovčari su osjetljivi na bakterijske i virusne infekcije. Ovo se prvenstveno misli na parvovirus i bjesnoću. Mnoge od ovih i sličnih infekcija mogu se spriječiti redovnim cijepljenjem.
- Pretilost: pretilost može predstavljati ogroman zdravstveni problem za belgijske ovčare. To je ozbiljna bolest koja može uzrokovati ili pogoršati postojeće probleme sa zglobovima, probavom, leđima ili pak srcem.
- Paraziti: kojekakve bube, krpelji i ostali paraziti mogu se uvući u tijelo belgijskog ovčara i zaraziti kožu i unutarnje sustave organizma. Pas se može zaraziti ako pije nečistu vodu, hoda po kontaminiranom području ili ga je ugrizao zaraženi komarac. Važno je napomenuti da se neki paraziti veoma lako mogu prenijeti s psa na članove obitelji. Zato je iznimno važno da ih redovno vodite kod veterinara, a po potrebi i preporuci stručnjaka možete koristiti preventivne lijekove.
Genetski nasljedni zdravstveni problemi
Epilepsija
Postoje tri vrste epilepsije koje pogađaju pse: strukturalna, idiopatska ili reaktivna. Reaktivna nastaje reagiranjem mozga na neke metaboličke probleme poput niske razine šećera u krvi, zatajenja organa ili prisutnost otrova u tijelu.
Strukturalnu epilepsiju uzrokuju tumori, moždani udari ili kojekakve ozljede. Ako se uzrok epilepsije ne može svrstati u reaktivnu ili strukturalnu epilepsiju, tada je riječ o idiopatskoj bolesti.
Riječ je o nasljednoj epilepsiji koja se očituje već sa navršenih 6 mjeseci života. Ako vaš belgijski ovčar ima predispozicije za razvoj ove bolesti, odvedite ga na pregled.
Osim konkretnog utvrđivanja stanja, morat će doživotno primati lijekove kako bi se napadaji držali pod kontrolom. U slučaju napadaja, pokušajte spriječiti psa da se ne ozljedi, ali nipošto mu ne pokušavajte kontrolirati usta ili jezik. Obratite pažnju na dužinu trajanja napadaja i odmah posjetite veterinara.
Očni problemi
Ništa nema toliko važnu ulogu na kvalitetu života psa kao zdravlje i pravilno funkcioniranje očiju. Nažalost, belgijski ovčari su skloni nasljeđivanju brojnih očnih problema od kojih neki, ako se ne liječe odmah, mogu izazvati sljepoću.
Ne treba ni spominjati da su svi problemi s očima prilično bolni. Katarakta je česti uzrok sljepoće kod belgijskih ovčara. Iako se većina pasa relativno dobro prilagodi gubitku vida, svakako uzmite u obzir operaciju.
Limfom
Limfom je vrsta raka kojoj su najizloženiji belgijski ovčari. Ova bolest potiče tijelo da proizvodi abnormalne limfocite, odnosno vrstu bijelih krvnih stanica.
Budući da se ova bijela krvna zrnca mogu naći u cijelome tijelu, rak se može pojaviti bilo gdje. Limfom je lječiv oblik raka. Postotak pasa koji su ozdravili nakon primljene kemoterapije je zaista veliki.
S druge strane, liječenje može biti dugotrajno, ali i skupocjeno. Srećom, obična krvna slika može odmah ukazati na ovaj problem. Zato se preporučuje da godišnje barem dva puta obavite kompletnu krvnu sliku vašeg belgijanera.
Od ostalih genetski nasljednih problema koji prate naše belgijske ljubimce svakako treba izdvojiti i:
- probleme s koljenima
- degenerativnu mijelopatiju
- displaziju kukova
- progresivnu atrofiju mrežnice
Svaki neuobičajeni simptom mogao bi biti znak ozbiljne bolesti. Zato je važno znati kada potražiti hitnu veterinarsku pomoć. Ako primijetite bilo koju od sljedećih kombinacija simptoma, obavezno odmah posjetite veterinara:
- konstantno češanje po glavi ili ušima
- otresanje glave
- iscjedak iz ušiju
- crvenilo, svrbež ili neka druga iritacija očiju
- neuobičajeno drhtanje
- blijede desni, otežano disanje, slabost
- otečeni limfni čvorovi, neobjašnjivi gubitak težine
- povlačenje stražnjih nogu
Prehrana belgijskih ovčara
Belgijski ovčar treba imati najviše dva obroka dnevno, a količina hrane ovisi o dobi, veličini i razini njegove aktivnosti.
Preporučuje se 1-1.5 porcija suhe hrane. Jasno je da će se tijekom životna vijeka psa mijenjati njegove potrebe, no o tome se posavjetujte s veterinarom. U svakom trenutku osigurajte vašem belgijskom ovčaru čistu i svježu vodu.
Jeste li znali?
Jeste li znali da su kratkodlaki belgijski ovčari sudjelovali u tajnoj službi koja je patrolirala oko Bijele kuće?
Jeste li znali da su belgijski ovčari prvenstveno uzgajani radi potrebe za čuvanjem stoke i imanja?
Jeste li znali da su belgijaneri pokazali izvrsne vještine i u brojnim sportskim aktivnostima?
Jeste li znali da su pripadnici američke mornarice?
Jeste li znali da belgijski ovčari s lakoćom skaču s padobranom i slijeću na vodenu površinu?