Bostonski terijer
Bostonski terijeri su prijateljski nastrojeni, inteligentni psi koji uživaju u šetnjama jednako kao i u maženju na kauču.
Osnovne informacije:
- Visina: od 38-43 cm
- Težina: od 5-11 kg
- Životni vijek: 11-13 godina
- Veličina pasmine: mala
- Dobri za: djecu, obitelji, starije, druge pse, mačke
- Razina opadanja dlake: rijetko
- Razina energije: aktivan
- Boje: crna, crvena, bijela, smeđa
- Razina slinjenja: srednja
- Potreba za vježbanjem: srednja
- Razina lajanja: kada je potrebno
Sa svojim prepoznatljivim krznom, bostonski terijeri su, bez sumnje, elegantni psi. Ali nemojte dopustiti da vas njihovo „svečano krzno“, vesela šetnja i nadimak – “američka gospoda” – potpuno zavaraju.
Početkom 1900-ih bili su najpopularnija pasmina u SAD-u. Danas su bostonski terijeri i dalje popularna pasmina malih pasa za obitelji. Teški između 5-11 kg, imaju kompaktno, čvrsto tijelo, glatku dlaku i oči koje su velike, okrugle i prijateljske (i, da, ponekad nagovještavaju nestašluk).
Bostonski terijeri su živahni i vole se igrati. No, budući da su Bostonci brahicefali (to je tehnički izraz za glatka lica), mogu biti skloni nekim respiratornim problemima i možda će morati odahnuti dok se igraju donošenja lopte ili brzo hodaju.
Izgled bostonskog terijera
Bostonski terijeri već su odjeveni u smoking krzno, stoga samo naprijed i upotpunite izgled dodavanjem leptir mašne na njegov ovratnik. Uz elegantnu i glatku kratku dlaku, ovi psi se ne linjaju puno.
Standardi uzgoja zahtijevaju crnu, tigrastu dlaku koja je ravnomjerno označena bijelom bojom, prema Američkom klubu bostonskih terijera. Ima bijele oznake koje se pojavljuju na mjestima kao što su prsa i prolaze poput pruge između njegovih očiju. Također možete pronaći crvene, smeđe i plave bostonske terijere, iako je najčešće crno-bijeli.
Još jedna odlika bostonskih terijera su njihove velike, tamne, okrugle oči koje su široko razmaknute.
Iako možda nisu najbolji partneri u trčanju ako trenirate za maraton (ta kratka njuška ih čini spremnijima za sprinteve na kratke udaljenosti) bostonski terijeri imaju sportsko tijelo opremljeno snažnim, mišićavim bedrima.
Kakav je temperament bostonskog terijera?
S bezgraničnom energijom, bostonski terijeri su prijateljski raspoloženi i vole se igrati. Ali ovi psi pratioci se vole maziti uz vas, uživati u češkanju iza uha i, prije nego što znate, drijemati (i hrkati!). Posebno vole hrkati dok spavaju.
Budući da su vrlo inteligentni, lako se treniraju i vrlo su ljubazni. Bez obzira na to dovodite li kući štence bostonskog terijera ili idete na udomljavanje, mogu biti dobri obiteljski psi koji se dobro slažu s drugim kućnim ljubimcima ili starijom djecom.
Koje su mu životne potrebe?
S naglaskom na veliku metropolu u svom imenu, ne čudi da bostonski terijeri mogu živjeti u urbanom okruženju i živjeti u stanovima, pod uvjetom da imaju dovoljno prostora. Velika dnevna soba ili mali vanjski prostor će im sasvim odgovarati.
S obzirom da su živahni, važno je da imaju prostor za trčanje i igru tijekom dana.
Budući da se natječu da budu vaš najbolji prijatelj, uživaju u provođenju kvalitetnog vremena sa svojim ljudima. Savršeno poslijepodne za ove pse je pridružiti vam se u šetnji, a zatim se maziti na kauču. Njihov moto: “Samo dok provodimo vrijeme zajedno.”
Ako posjedujete bostonskog terijera, morate voditi računa o vremenu. Budući da su brahikefalni, osjetljivi su na pregrijavanje kada je vani vruće i vlažno. Iz tog razloga, ne smijete ih voditi na šetnju po vrućem ljetnom danu. Također, jer imaju kratko krzno, mogu dobiti i drhtavicu. Prekrijte ga kaputom ili džemperom kako bi mu bilo udobno i toplo po hladnijem vremenu.
Briga za bostonskog terijera
Lagane, uglađene dlake bostonskih terijera čine ih lakšim za dotjerivanje od mnogih drugih pasa, budući da se ne linjaju toliko. Ipak, treba ih četkati jednom tjedno.
Možete koristiti četku s mekim dlačicama ili gumenu rukavicu za njegu kako biste skupili njihove raspuštene dlačice. Kao i svi psi, trebaju redovito podrezivanje noktiju – predugi nokti mogu učiniti hodanje neugodnim ili postati skloni infekcijama. Povremeno kupanje održava i svježi miris.
Količina vježbanja koja je potrebna bostonskim terijerima može varirati, ali dvije šetnje dnevno trebale bi biti dovoljne da ostanu u dobroj formi. Visoko energični bostonski terijeri možda će morati potrošiti još više energije igrajući se i trčeći.
Ovi psi vjerojatno neće sami lutati po dvorištu; žele da im budeš prijatelj u igri, bacajući im loptu ili se s njima igrajući povlačenja konopa.
Budući da se razigrana priroda bostonskih terijera može pretvoriti u razdraganost, važno ih je dresirati kako bi naučili dobre navike i bili sigurni da su socijalizirani s ljudima i drugim psima.
Kao i kod svakog psa, koristite trening pozitivnog pojačanja za sretan (i učinkovit!) trening. Bostonci su željni ugoditi, super pametni i upijaju pohvale dok se treniraju. Poslastice i tapšanja po glavi dobitna su kombinacija za ove osjetljive, ali otvorene pse.
Kakvo je zdravlje bostonskog terijera?
Ovi mali psi općenito imaju životni vijek od 11 do 13 godina. Kao i kod svake pasmine, bostonski terijeri su osjetljiviji na određene zdravstvene probleme na koje ćete htjeti pripaziti.
Kao brahicefalična pasmina, bostonski terijeri često mogu patiti od respiratornih problema, pa bi im vlasnici trebali osigurati pauze tijekom vježbanja kada je to potrebno, osobito po vrućem vremenu.
Istaknute oči bostonskih terijera karakteristični su za njihov izgled, ali su također osjetljiviji na probleme sa zdravljem očiju od drugih pasa. Vlasnici bi trebali biti oprezni i redovito provjeravati ima li znakova iritacije ili infekcije.
Neki bostonski terijeri također imaju problema sa zglobovima i kostima, što može utjecati na njihovu pokretljivost. Konkretno, Bostonci imaju veću vjerojatnost da će imati problema sa zglobovima koljena, a njihove čašice za koljena mogu biti sklone skliznuti s mjesta, što je poznato kao patelarna luksacija.
Također je vjerojatnije da će patiti od hemivertebrae (deformisane kralježnice), što može imati posljedice u rasponu od toga da psi postanu nesigurni na nogama do paralize.
Povijest bostonskog terijera
Bostonski terijer ima jake veze s, pogađate, Bostonom. No, njegova priča počinje u Engleskoj.
Davne 1860-ih, buldog i sada izumrli bijeli engleski terijer križani su u Liverpoolu kako bi se stvorio mišićav pas po imenu Judge, prema Američkom klubu bostonskih terijera. Godine 1870., Amerikanac je kupio Judgea i doveo psa u Boston, gdje je prodao Judgea Bostoncu Robertu C. Hooperu. Poznat kao “Hooperov sudac”, pas je postao patrijarh pasmine bostonskih terijera.
Izvorno nazvan “okrugle glave”, ime je promijenjeno u bostonski terijeri kada je osnovan Američki klub bostonskih terijera 1891. Dvije godine kasnije, Američki kinološki klub službeno je priznao pasminu.
Zanimljivosti za kraj
- Bostonski terijer postao je službeni državni pas Massachusettsa 1979. godine.
- Maskota Bostonskog sveučilišta je bostonski terijer. Prije gotovo jednog stoljeća u studentskom glasanju pas je pobijedio losa kako bi predstavljao sveučilište.
- Crno-bijeli bostonski terijer po imenu Bruschi dobio je titulu Guinnessovog svjetskog rekorda za “psa s najvećim očima”. Njegove oči su imale 28,8 mm u promjeru.
- Bostonski terijer je prvi pas u skupini nesportskih pasmina uzgojenih u SAD-u.